Opublikowany przez: monika.g 2019-10-12 00:02:31
Autor zdjęcia/źródło: Angina u dzieci @ freepik.com
Małe dzieci bardzo często przechodzą infekcje gardła. Najczęściej angina u dzieci pojawia się między 4. a 7. rokiem życia u dzieci chodzących o żłobka i przedszkola. Najczęściej jej przyczyną są bakterie, jednak może być ona spowodowana również przez działanie wirusów.
Angina jest chorobą zakaźną przenoszoną drogą kropelkową. Najczęściej więc do zakażenia dochodzi w żłobkach i przedszkolach. Jednak przyczyną mogą być też infekcje jamy ustnej, próchnica oraz szok termiczny wywołany szybkim schłodzeniem organizmu np. przez klimatyzację lub jedzenie lodów czy napicie się zimnego napoju. Angina u dzieci występuje w okresie późnej jesieni, zimy i wiosny, ale również latem maluch może na nią zachorować.
Anginę najczęściej wywołują bakterie, a konkretnie paciorkowce B-hemolizujące grupy A (Streptococcus pyogenes) i gronkowce. Bakterie te żyją naturalnie w jamie ustnej. Jednak, gdy organizm dziecka jest osłabiony flora bakteryjna zostaje zaburzona, co powoduje namnażanie się groźnych patogenów.
Do takiej sytuacji może dojść w wyniku nieprawidłowego dbania o higienę jamy ustnej. Niezbędne jest więc dbanie o zdrowie zębów i dziąseł i zapobieganie próchnicy. Ze względu na bliskie położenie groźne bakterie w łatwy sposób mogą się przedostać z zębów i dziąseł do gardła i wywołać anginę. Rzadziej anginę mogą wywoływać wirusy.
Angina rozwija się bardzo szybko, może minąć zaledwie kilka godzin od zetknięcia się dziecka z bakteriami wywołującymi anginę do pojawienia się pierwszych objawów takich jak:
Anginie mogą też, ale nie muszą, towarzyszyć inne objawy takie jak:
Jeśli natomiast angina wywołana jest przez wirusy pojawia się również katar, zatkany nos i kaszel.
Jeśli podejrzewasz u dziecka anginę nie lecz go na własną rękę, ale udaj się do lekarza. Leczenie zależy od tego czy anginę wywołały wirusy czy bakterie. Można to określić na podstawie wymazu z gardła. Większość gabinetów posiada już testy na obecność paciorkowców. Taki test można również wykonać w laboratorium lub kupić w aptece. Zwykle jednak lekarz nawet bez robienia testu potrafi określić podłoże choroby. Jeśli anginę wywołały wirusy stosuje się leczenie objawowe. Polega ono na podawaniu leków przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych (najczęściej ibuprofen) oraz łagodzących ból gardła w postaci tabletek do ssania, sprayów czy płukanek z szałwii i rumianku.
W przypadku zakażenia bakteryjnego konieczne jest zastosowanie antybiotyku, który trzeba dziecku podawać przez określony przez lekarza czas i w odpowiedniej dawce. Nie odstawiaj więc antybiotyku, gdy tylko malec się lepiej poczuje, ponieważ niedoleczona angina prowadzi do ciężkich powikłań. W czasie antybiotykoterapii nie stosuj też leków przeciwzapalnych takich jak ibuprofen, zamiast niego przeciwbólowo zastosuj paracetamol.
W łagodzeniu objawów anginy świetnie sprawdzą się także domowe sposoby. Zastosuj płukanki z soli, naparów z szałwii i rumianku. Pilnuj, aby maluch dużo pił. Do picia podawaj mu ciepłe lub chłodne napoje takie jak woda, woda z cytryną i miodem, herbata malinowa lub z innych owoców oraz herbatki ziołowe. Dziecko w czasie choroby ma słaby apetyt, ale musi jeść, dawaj mu więc lekkostrawne i półpłynne posiłki, które nie będą podrażniały wrażliwego gardła.
Maluch powinien leżeć w łóżku, bo choroba go bardzo osłabia, a dodatkowo dziecko silnie się poci przez gorączkę. Jeśli jednak nie chce może chodzić po domu, nie wypuszczaj go jednak z domu. Po 7-10 dniach malec powinien odzyskać siły. Po całkowitym wyleczeniu musi on jednak odpocząć jeszcze 2-3 dni w domu.
Nieleczona angina u dziecka może doprowadzić do uszkodzenia słuchu, sepsy, wstrząu, gorączki reumatycznej czy nawet uszkodzenia serca.
Angina ropna może nawracać nawet co 3 miesiące. Jeśli nawraca ona często warto rozważyć usunięcie migdałków u dziecka, zwłaszcza gdy są one przerośnięte. Pomiędzy włóknami przerośniętych migdałków gromadzą się bakterie, które wywołują nawroty choroby, a dodatkowo są one odporne na antybiotyki.
ZOBACZ TAKŻE:
Jak wzmocnić organizm dziecka po chorobie?>>
Zapalenie oskrzeli u dziecka – ile trwa i jak je leczyć?>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.